Podstawy PHP i MySQL
Dodatek 1 - Przygotowanie środowiska pracy w warunkach domowych
Powrót do spisu tematów


W tym rozdziale:

  1. Pobranie pliku instalacyjnego
  2. Instalacja serwera WWW, interpretera PHP i bazy MySQL
  3. Sprawdzenie poprawności instalacji programów
  4. Publikowanie stron na zainstalowanym serwerze WWW
  5. Ustawienia dostępu do serwera MySQL
  6. Tworzenie nowych kont na serwerze MySQL z użyciem narzędzia PHPMyAdmin
  7. Konfigurowanie ustawień w pliku php.ini pod kątem wykorzystania grafiki
Kilka słów tytułem wstpu

Aby móc testować skrypty pisane w trakcie tego szkolenia, należy mieć dostęp do serwera WWW współpracującego z interpreterem PHP. Wszystkie skrypty są bowiem interpretowane przez serwer, użytkownikowi wysyłany jest kod wynikowy (najczęściej czysty HTML).
Dodatkowo w drugiej części szkolenia będziemy wykorzystywać serwer baz danych MySQL.
Wszystkie wspomniane narzędzia są darmowe.
Istnieją różne rozwiązania (kombajny) zawierające wszystkie wymienione elementy. Rozwiązania takie ułatwiają instalację poszczególnych komponentów oraz ich konfigurowanie.
Poniżej przedstawiamy instalację i sprawdzenie poprawności działania serwerów w opcji Wamp5. Rozwiązanie to można zastosować na komputerach obsługiwanych przez system Windows (XP, 2000, Vista).
Poniższa instrukcja została przygotowana pod kątem systemu Windows Vista, we wcześniejszych wersjach instalator zachowuje się bardzo podobnie.

1. Pobranie pliku instalacyjnego

Adres strony domowej rozwiązania Wamp 5: http://www.wampserver.com/en

Serwery w wersji Wamp5 1.7.0 można pobrać stąd (17,7 MB)

2. Instalacja serwerów w rozwiązaniu Wamp 5

- Należy uruchomić program instalacyjny. W poniższym oknie wybieramy klawisz Next.


Rysunek 1 - okno instalatora po uruchomieniu programu instalacyjnego

- Należy zaakceptować warunki umowy licencyjnej (zaznaczamy opcjęI accept the agreement). Klikamy w przycisk Next.


Rysunek 1 - zgoda na warunki licencji

- Okno dialogowe umożliwiające określenie lokalizacji instalacji serwerów. Jeżeli nie ma szczególnej potrzeby (brak miejsca na dysku C:\ lub innych przeciwwskazań), można nie zmieniać domyślnie zaproponowanej ścieżki: C:\wamp. Klikamy w przycisk Next.


Rysunek 3 - określenie lokalizacji instalacji

- Określenie nazwy programu widocznej w menu start. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, nie trzeba niczego zmieniać w poniższym oknie. Klikamy przycisk Next.


Rysunek 4 - wybórr nazwy programu

- Jeżeli chcemy, aby serwery były uruchamiane wraz z uruchomieniem systemu Windows, należy zaznaczyć opcję dostępną w poniższym oknie. Klikamy w przycisk Next.


Rysunek 5 - automatyczne uruchomienie serwerów z systemem

- Instalator przed rozpoczęciem procesu instalacji wyświetla konfigurację instalacji. Jeżeli jest ona prawidłowa, klikamy przycisk Next. Jeżeli chcemy wrócić do wcześniej wyświetlanych okien, klikamy przycisk Back.


Rysunek 6 - potwierdzenie konfiguracji instalacji

- Rozpoczyna się proces instalacji. W trakcie instalacji nie należy klikać w żadne przyciski. Kliknięcie w przycisk Cancel spowoduje przerwanie instalacji.


Rysunek 7 - okno postępu instalacji

- W poniższym oknie określamy folder przeznaczony na publikowanie stron WWW. Na potrzeby tego szkolenia nie zmieniamy ustawień domyślnych. Należy kliknąć przycisk OK.


Rysunek 8 - określenie folderu dla stron WWW

- Skrypty PHP potrafią wysyłać pocztę elektroniczną. W tym celu konfigurując interpreter PHP powinniśmy podać nazwę serwera pocztowego, z którego będzie wysyłana poczta. Ponieważ wiele serwerów pocztowych wymaga autoryzacji podczas wysyłania maili, można nie zmieniać domyślnego wpisu. Klikamy przycisk Next.


Rysunek 9 - określenie serwera pocztowego

- W poniższym oknie administrator instalowanego serwera powinien podać swój adres e-mail. Na ten adres będą przesyłane informacje o ewentualnych błędach działania. Będzie on również widoczny dla osób wyświetlających podstawowe dane serwera.


Rysunek 10 - określenie adresu mailowego administratora serwera

- W poniższym oknie dialogowym określamy domyślną przeglądarkę. Ustawienia domyślne honorują Internet Explorer. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, nie zmieniamy ustawień domyślnych, klikamy przycisk Otwórz.


Rysunek 11 - określenie domyślnej przeglądarki

- Następuje automatyczne konfigurowanie serwerów. Nie należy klikać w żaden przycisk. Poniższe okno zostanie automatycznie zamknięte.


Rysunek 12 - kończenie konfiguracji serwerów

- System Windows wykrył, i serwer WWW Apache próbuje otworzyć zamknięte porty komunikacyjne. Jeżeli uruchamiamy serwer tylko po to, aby działał lokalnie w celach testowania działania skryptów, możemy wybrać przycisk Blokuj nadal. Jeżeli strony publikowane na naszym serwerze mają być widoczne z innych komputerów lub z Internetu, należy wybrać przycisk Odblokuj. Udostępnienie stron WWW publikowanych na naszym serwerze może zależeć jeszcze od wielu innych ustawień, dlatego wybranie opcji Odblokuj nie musi być jednoznaczne z udostępnieniem zasobów serwera w sieci Internet.
Na potrzeby naszego szkolenia zaleca się wybranie opcji Bloku nadal.


Rysunek 13 - określenie ustawień zapory systemu Windows

- Okno dialogowe informujące o zakończeniu instalacji. Zaznaczona opcja Lunch WAMP5 now spowoduje uruchomienie serwerów. Należy sprawdzić, czy opcja ta jest zaznaczona i kliknąć przycisk Finish.


Rysunek 14 - zakończenie instalacji

- Po zakończeniu instalacji i uruchomieniu serwerów pojawi się odpowiednia ikonka na pasku zadań (prawy, dolny róg ekranu).


Rysunek 15 - ikona informująca o pracy serwerów

3. Sprawdzenie poprawności działania serwerów

- Należy uruchomić przeglądarkę internetową i wpisać następujący adres: http://localhost
Jeżeli używamy przeglądarki Internet Explorer (od wersji 6.0) pod paskiem adresu pojawi się komunikat na tym tle informujący o zablokowaniu niektórych funkcji strony. Ponieważ my sami będziemy autorami stron na naszym serwerze, a co za tym idzie ufamy stronom, ktęre sami utworzymy, możemy zgodzić się na wyłączenie szczególnych ustawień ochrony przeglądarki. W tym celu należy kliknąć na żółty pasek, z menu podręcznego, które się pojawią, wybieramy opcję Włącz ustawienia sieci intranet.


Rysunek 16 - ustawienie zabezpieczeń przeglądarki

- Przegląarka ostrzega, że po zaakceptowaniu wyboru będziemy korzystać z poziomu mniej zabezpieczonego. Ponieważ dotyczyć to będzie tylko stron publikowanych na naszym serwerze, zgadzamy się na te ustawienia. Należy kliknąć przycisk Tak.


Rysunek 17 - potwierdzenie zmiany ustawień przeglądarki

- W przeglądarce zostanie wyświetlona strona startowa serwera. Ukazanie się tej strony jest potwierdzeniem poprawnego zainstalowania serwera WWW i interpretera PHP.


Rysunek 18 - wyświetlenie strony startowej

4. Publikowanie stron na serwerze WWW

- Należy otworzyć następującą lokalizację na dysku: c:\wamp\www
- W folderze www tworzymy nowy folder o nazwie kurs.
- W folderze kurs umieszczamy próbną stronę o nazwie index.html.
- W przeglądarce wywołujemy następujący adres: http://localhost/kurs
- Powinna zostać wczytana próbna strona.

5. Ustawienia dostępu do serwera MySQL

Po zainstalowaniu serwerów w wersji Wamp 5 serwer MySQL nie ma określonego hasła do konta root (konto administratora). Należy utworzyć hasło dla tego konta. Skorzystamy z narzędzia dostarczonego w pakiecie - PHP My Admin.
W tym celu wpisujemy w przeglądarce następujący adres:
http://localhost

W lewym dolnym oknie witryny startowej klikamy w link phpmyadmin (taki sam efekt działania będzie, gdy bezpośrednio w przeglądarce wpiszemy adres: http://localhost/phpmyadmin)


Rysunek 19 - wywołanie narzędzia PHP My Admin

W kolejnym oknie klikamy w link Uprawnienia.


Rysunek 20 - przejście do ustawień kont

W tabeli zostaną wyświetlone wszystkie konta użytkowników serwera MySQL. Aby edytować uprawnienia danego użytkownika, należy w jego wierszu kliknąć ikonę wskazaną strzałką w poniższszym rysunku.


Rysunek 21 - wyświetlenie kont użytkowników

W pola oznaczone na poniższym rysunku należy wpisać dwukrotnie to samo hasło, następnie kliknąć przycisk Wykonaj.

Od tej chwili nie będzie uruchamiany program PHPMyAdmin.
Można na stałe wpisać w pliku konfiguracyjnym programu hassło dla konta root.

W tym celu należy otworzyć lokalizację na dysku: C:\wamp\phpmyadmin. Znajduje się tam plik o nazwie config.inc. Należy otworzyć go w programie Notatnik.

Odszukujemy nastęującej lini kodu:
$cfg['Servers'][$i]['password'] = '';

Pomiędzy znakami apostrofu należy wpisać hasło dla konta root, takie samo, jako określiliśmy powyżej.
$cfg['Servers'][$i]['password'] = 'haslo';

Należy zapamiętać zmiany w pliku config.inc i zamknąć program Notatnik.
Należy ponownie w przeglądarce wpisać adres: http://localhost/phpmyadmin - narzędzie zarządzania bazami MySQL powinno uruchomić się ponownie.

Tworzenie nowych kont na serwerze MySQL z użyciem narzędzia PHPMyAdmin

Ze względów bezpieczeństwa skrypty nie powinny wykorzystywać administracyjnego konta root. Warto więc utworzyć nowe konto, ewentualnie bazę dedykowanę temu kontowi, tzn. bazę, do której będzie miał wszystkie prawa właściciel zakładanego konta. Oczywiście konto root będzie posiadało uprawnienia do wszystkich baz.

Aby założyć nowe konto wraz z bazą, należy postępować według poniższych punktów.

- Otwieramy stronę http://localhost/phpmyadmin
Jeżeli mamy już uruchomione narzędzie PHPMyAdmin zawsze możemy wrócić do strony początkowej poprzez kliknięcie w ikonkę przedstawiającą domek.


Rysunek 22 - powrót do strony głównej w PHPMyAdmin

- Na głównej stronie PHPMyAdmin wybieramy link Przeładuj uprawnienia.


Rysunek 23 - przejście do opcji zarządzania użytkownikami bazy

- Wybieramy link Dodaj nowego użytkownika.


Rysunek 24 - dodanie nowego użytkownika

- Ustalamy nazwą użytkownika, określamy host oraz dwukrotnie wprowadzamy hasło dla tego konta. Na potrzeby szkolenia należy ustawić takie ustawienia, jak na poniższym rysunku.
Po wpisaniu danych, należy kliknąć przycisk Wykonaj (prawy dolny róg strony).


Rysunek 25 - określenie ustawień nowego konta MySQL

7. Konfigurowanie ustawień w pliku php.ini pod kątem wykorzystania grafiki

Aby PHP obsługiwało dynamiczną grafikę, należy uruchomić tę opcję (w rozwiązaniu wamp jest ona domyślnie wyłączona).

  • Należy otworzyć do edycji (np. w Notatniku) plik php.ini (lokalizacja przy standardowej instalacji: c:\wamp\Apache2\bin)
  • Należy odnaleźć linię kodu: ;extension=php_gd2.dll i usunąć średnik na jej początku.
  • Należy zapisać i zamknąć plik php.ini
  • Należy zrestartować serwer

Powrót do spisu tematów